کمیته “اسلامی کردن دانشگاه‌ها” آغاز به کار کرد

Untitled

عباس مقتدایی خوارسگانی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی از آغاز فعالیت کمیته "اسلامی کردن دانشگاه‌ها" خبر داده است.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱ در گفت‌وگو با خبرگزاری "ایلنا"، گفته است: «در آخرین روز کاری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گزارش کاری کمیته تحول علوم انسانی و اسلامی شدن دانشگاه‌ها در رابطه با تدوین متون درسی در رشته‌های علوم انسانی توسط رئیس در کمیسیون قرائت شد.»

آن‌طور که عباس مقتدایی خوارسگانی گفته است کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در قالب چندین کمیته موضوعات مهم عرصه آموزشی کشور را در زمینه علم و پژوهش دنبال می‌کند. 

پیش‌تر صدرالدین شریعتی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ۷ آبان ۱۳۹۱، از پایان "اسلامی کردن" رشته‌های علوم‌انسانی این دانشگاه خبر داده و گفته بود: «روان‌شناسی، علوم‌سیاسی و مدیریت در این دانشگاه، اسلامی شده و به تایید وزارت علوم رسیده و سایر رشته‌ها در انتظار تائید هستند. سپس این اقدام در تمامی دانشگاه‌های ایران صورت خواهد گرفت.»

گلایه آیت‌الله خامنه‌‌ای از وضعیت علوم انسانی در دانشگاه‌ها

"اسلامی کردن علوم انسانی در دانشگاه‌ها" چند سالی است دغدغه مقامات جمهوری اسلامی است. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی شهریور سال ۸۸، با ابراز نگرانی از "تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در رشته‌های علوم انسانی"، گفته بود: «آموزش بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها، منجر به بی‌اعتقادی به تعالیم اسلامی، ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد.»

علی سعیدی نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران، یک‌سال بعد از "گلایه" رهبر جمهوری اسلامی از "وضعیت علوم انسانی در دانشگاه‌ها"، ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ در همایش "تحول علوم انسانی با رويكرد اسلامی" با بیان این‌که "انتهای افکار ژان ژاک روسو بن‌بست است"، از تلاش سپاه برای "پایان دادن به بزرگ‌ترین خلا در حاکمیت دینی" خبر داد.

آقای سعیدی "اشکال کار" را "مبانی دانشگاه‌ها" دانسته که باید با "مبانی اسلام" منطبق شود. او با انتقاد از "سیستم ترجمه" افزوده است: «ما گرفتار فكر، علم، انسانيت و سيستم ترجمه‌ای هستيم. فكر، علم و مديريت ترجمه‌ای با مبانی و اصول اسلامی ما منقطع است».

بنا بر گزارش‌ها مسئولان آموزشی در جمهوری اسلامی سعی دارند تا در کنار "اسلامی کردن علوم انسانی"، شمار رشته‌های تک‌جنسیتی را نیز در دانشگاه‌های ایران افزایش دهند. در همین زمینه در آغاز سال تحصیلی جاری اعلام شد، دختران ایران امکان انتخاب ۷۷ رشته در ۳۶ دانشگاه ایران را ندارند

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s